VšĮ Thomo Manno kultūros centras
39c74d802a72bd8d1160d3d6c94e6463.jpg
FestivalisThomo Manno festivalis
FestivalisThomo Manno festivalis

Prezidento Valdo Adamkaus sveikinimo žodis

adamkus festivalyje
Prezidento Valdo Adamkaus sveikinimo žodis, pasakytas 2016 metų liepos 16 dieną Nidoje, atidarant XX tarptautinį Thomo Manno festivalį


Gerbiamoji Vokietijos Federacinės Respublikos kultūros ministre,
Lietuvos Respublikos kultūros ministre,
Neringos mere,
Festivalio rengėjai, dalyviai bei svečiai,  

Man didelis džiaugsmas šiandien vėl būti su Jumis ir pradėti Thomo Manno festivalį. Jau dvidešimtąjį. Tai meno, grožio ir kūrybos šventė. Faktas, kad festivalis tiek metų eina savo kelią, rodo: jis – reikalingas, jis – svarbus, jis – laukiamas daugybės žmonių. Festivalis tapo svarbiu Lietuvos, ir ne tik Lietuvos, kultūros įvykiu, svarbiu intelektinės ir viešosios minties centru. Nuoširdžiai džiaugiuosi tokia Thomo Manno festivalio istorija, tokiu šios istorijos tęsiniu ir perspektyvomis.

Visada buvau ir esu tos nuomonės, kad kūrybiškumas ir pilietiškumas – dvi viena kitai būtinos, viena kitą turtinančios kategorijos. Meninė – kūrybinė dimensija neleidžia politinei veiklai tapti akla sistema, politologiniu konvejeriu, o pilietinės, tautinės, bendrosios žmogaus vertybės suteikia bet kokiai kūrybai prasmės ir egzistencinės gelmės. Thomo Manno kūryba neginčijamai tai įrodo.

Apskritai – labai gražu ir simboliška, kad buvę Thomo Manno namai tapo susitikimų vieta. Čia susitinka žmonės ir tautos – ir ne tik lietuviai ir vokiečiai. Čia susitinka įvairūs menai, įvairūs požiūriai ir tikėjimai. Ir jeigu kiltų klausimas, kas šiuos dalykus sieja ir artina, atsakymas – šių metų festivalio pavadinime. Žmogaus orumas.

Orumas kaip gebėjimas iškilti aukščiau prievartos ir smurto, orumas kaip savigarba ir pagarba šalia esančiam. Orumas kaip sąžiningo ir atviro bendravimo erdvė, kur kiekvienas vertinamas ir gerbiamas, kad ir kaip jo mintys skirtųsi nuo mūsų.

Negaliu vėl neprisiminti ir Thomo Manno patirties – žeminamas ir smerkiamas nacių Vokietijoje, jis prieglobstį rado Šveicarijoje, Čekoslovakijoje, Jungtinėse valstijose. Jis prarado gimtąjį kraštą, bet išsaugojo orumą, kad per kūrybą, per knygas perduotų ir paliktų tai visai žmonijai. Ir aš labai didžiuojuosi, kad Lietuva išmoko šias orumo pamokas.

Man liūdna, kad dar daug kur žmogaus orumas yra nurašomas kaip bevertis dalykas. Bet aš didžiuojuosi Lietuva, kuri kviečia ir priima, supranta ir palaiko žmones, kurių orumą mėginta paminti kitų šalių diktatūros.

Tai – skaudžioji ir liūdnoji nūdienos dalis. Bet yra ir gražioji, šventinė mūsų susitikimo pusė. Tad džiaugiuosi šiuo susitikimu, iš anksto mėgaujuosi būsimais koncertais, diskusijomis, kitais renginiais. Ir nuoširdžiai linkiu kuo geriausių emocijų visiems, dar kartą sukviestiems Thomo Manno festivalio ir sutelktiems orios ir humaniškos Thomo Manno asmenybės ir kūrybos dvasios!

Ačiū Jums !

FestivalisThomo Manno festivalis
FestivalisThomo Manno festivalis